19/10/2018 04:13:17
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Poradnik krótkofalowca
· Literowanie dla opor...
· Zbiórka na duplekser
· Modyfikacja anteny ...
· Pomoc Madzi-sn0l
Najciekawsze tematy
· Polary Klubowe [16]
Losowa Fotka
Info online
Zobacz temat
 Drukuj temat
Poradnik krótkofalowca
sq9grz
Witam. Wpadł mi ręce bardzo ciekawy i interesujący poradnik tj."Etyka dla krótkofalowców". Poniżej kilka cytatów z owego poradnika:

Krótkofalowiec:
... nigdy nie pracuje na swej stacji tak, aby świadomie zmniejszyć innym przyjemność
w uprawianiu hobby,

...................

... początkującym służy przyjacielską radą i pomocą; uprzejmie współpracuje i wspiera innych. To są oznaki ducha krótkofalarskiego.

... Radio to hobby, nigdy nie wchodzi w drogę obowiązkom względem rodziny, pracy, szkoły lub społeczności.

... jego stacja i umiejętności są zawsze gotowe do służby dla Kraju i społeczeństwa.

.............................
Jeśli byłeś kiedyś operatorem CB, wykreśl język CB-isty ze swej pamięci i w to miejsce naucz
się idiomów krótkofalarskich (żargonu, slangu). Jako od członka społeczności krótkofalarskiej
oczekuje się od Ciebie, że znasz typowe krótkofalarskie wyrażenia i idiomy, które pomogą Ci w
uzyskaniu pełnej akceptacji przez ogół krótkofalowców.

3 PRAWIDŁOWO PODAWAJ SWÓJ ZNAK WYWOŁAWCZY /literuj go/

- Przy identyfikacji swej stacji podawaj tylko pełny znak. Nie rozpoczynaj transmisji od
identyfikacji siebie lub Twego korespondenta używając Twego lub jego imienia (np. mówiąc :
hello Mike, tu mówi Luis...).
- Identyfikuj się tylko podając PEŁNY ZNAK wywoławczy, nie tylko sufiks ! Używanie samego
sufiksu jest nielegalne.
- Identyfikuj się często./co 5 min/

II.5. NA STACJI PRZEKAŹNIKOWEJ./PRZEMIENNIKI/
- Stacje przekaźnikowe służą przede wszystkim do zwiększenia zasięgu łączności stacji
przenośnych i przewoźnych w zakresie VHF/UHF.
- Jeśli chcesz rozmawiać poprzez stację przekaźnikową, gdy jest używana, poczekaj na przerwę
między transmisjami po to, aby podać swój znak wywoławczy.
- Używaj wywołania break lub jeszcze lepiej break break break tylko w sytuacji kryzysowej lub
niebezpieczeństwa. Lepiej powiedzieć break break break, mam wiadomość o
niebezpieczeństwie(... o wypadku...).
- Prowadź krótkie łączności poprzez stacje przekaźnikowe; mów na temat.
- Stacje przekaźnikowe nie służą do tego, abyś informował swoją żonę, że jesteś w drodze do
domu i że może podawać obiad... Łączność prowadzona przez krótkofalowców dotyczy głównie
techniki radiokomunikacyjnej.
- Gdy regularnie korzystasz z konkretnej stacji przekaźnikowej, pomyśl o wsparciu osób, które
utrzymują ten przekaźnik w eterze

I.7. O CZYM SIĘ ROZMAWIA NA PASMACH AMATORSKICH ?

Tematy Twoich łączności powinny być zawsze związane z hobby krótkofalarskim. Krótkofalarstwo
to hobby związane z techniką łączności radiowej w szerokim sensie tego określenia. Nie
powinniśmy używać łączności radiowej do przekazywania listy zakupów potrzebnych do wieczornej
kolacji...

Niektóre tematy, które NIE NIE NIE powinny pojawiać się w rozmowach między krótkofalowcami w
eterze to:
- religia;
- polityka;
- biznes (możesz rozmawiać o Twoim zawodzie, lecz nie możesz reklamować swego biznesu)
- uwłaczające uwagi skierowane do jakiejkolwiek grupy (etnicznej, religijnej, rasowej, seksualnej
itd.);
- humor łazienkowy: jeśli nie opowiedziałbyś kawału swemu dziesięcioletniemu synkowi, nie
opowiadaj go przez radio.
- wszelki temat, który nie ma żadnego powiązania z radioamatorskim hobby.
W linku pod artykułem poradnik z którego pozwoliłem sobie zacytować niektóre rzeczy. Owy temat nie ma za zadanie ubliżać czy obrażać kogokolwiek z osób przebywających na forum czy na przemiennikach, lecz delikatne uświadomienie i wdrożenie w temat naszego wspólnego hobby jakim jest krótkofalarstwo.
Pozdrawiam SQ9GRZ i życzę miłej lektury Z przymrużeniem oka

Link do pliku pdf:

http://www.astrou...lowcow.pdf
Edytowane przez sp9nsy dnia 21-08-2018 20:52

SP9KA
Witam nie będę zakładał nowego tematu bo Grzesiek w nawasie dał SR9L.
A więc jako opiekun przemiennika czuję się wywołany do odpowiedzi.nie miałem wcześniej czasu kto zna temat wie z jakiej przyczyny,owszem zgadza się to co w artykule przytoczył kolega SQ9GRZ.NIE DOPUSZCZALNE JEST I BĘDĘ OTO KRZYCZAŁ JEŻELI KTOŚ BĘDZIE UŻYWAŁ SŁÓW WULGARNYCH.Temat bicia "piany" nie jest zakazany każdy może rozmawiać na przemienniku o czym chcę to oznaka że on żyje.Jeżeli będzie temat ważniejszy łączność kryzysowa itp.to każdy na pewno wie że to ma pierwszeństwo i zwolni częstotliwość. na to wychodzi że trzeba by było biegać po wszystkich przemiennikach dookoła i wyganiać wszystkich.Jak nikt nie będzie się udzielał to bez sensu było robić SR9L jak każdy z nas użytkowników dołożył coś do niego.chyba na dzień dzisiejszy tyle w temacie jak mi się coś przypomni to będę pisał.mam nadzieje że nikogo nie uraziłem.

SP9KA
jeżeli to możliwe(słyszymy się) to na przemienniku możemy się umówić na kanał lokalny, jeżeli chcemy porozmawiać o sprawach dotyczących jakichś naszych osobistych spraw.bo wiadomo że na SR9L słychać daleko.

sq9grz
Cześć Krzyśku. Owszem na przemienniku słychać daleko jak mówiłem w piątek chyba że nie wszyscy zrozumieli co autor ma na myśli a i tak jak mówisz są różne inne częstotliwości mała moc i można rozmawiać. Poza tym z tego co widać i słychać niektórzy są w szoku jak to sie nie robi łączności przez przemiennik który jest może max 5 km od korespondenta. Prawda jest taka ze was wszystkich odbieram na rewersie więc i direct pójdzie spokojnie. Pozdrawiam Z przymrużeniem oka

SP9KA
Ale tak jak pisałem na SR9L też trzeba rozmawiać.bo co ma być kolejny przemiennik na ktorym nic się nie dzieje??ja będe na nim rozmawiał choć ze wszystkimi się słysze.po to jest.

sq9grz
################################
Edytowane przez sp9nsy dnia 21-08-2018 20:47

sp9nsy
Witam!
Jak widzę, temat szeroki, o którym piszą na wielu forach.
Poniżej link do artykułu na ten temat, bo jest to temat wydawać by się mogło- kontrowersyjny.
Starałem się zebrać jak najwięcej informacji w jednym miejscu, które mogą być pomocne w rozeznaniu się w przepisach i nie tylko.
Zaznaczam że treść artykułu jest merytoryczna. Starałem się we własnym komentarzu przepisów, o rzeczową i obiektywną analizę.
Prosze o zamieszczanie komentarzy na tym forum!
Pozdrawiam: Leszek-sp9nsy

Czytaj ARTYKUŁ: http://www.sp9krj...icle_id=44
Edytowane przez sp9nsy dnia 21-08-2018 20:45

Przejdź do forum:
CZAS LOKALNY
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się