Zobacz temat
 Drukuj temat
Podwójnie skrócony EndFed - "lekarstwo" na brak miejsca.
SP9NSA
Z braku miejsca na większe anteny drutowe i chęć pracy na pasmie 80m postanowiłem wykonać podwójnie skróconą antenę EndFed. Jest to "zlepek" dwóch wersji tej anteny.
Promiennik anteny ma ok 14-16m. Wszystko zależy od dokładności wykonania cewek skracających.
Od strony zasilania znajduje się transformator dopasowujący 1:64

Antenę składamy w całości i najlepiej rozwiesić ją w miejscu docelowym gdzie dokonujemy strojenia. Można też tymczasowo rozwiesić antenę w otwartej przestrzeni np. między dwiema tyczkami na czas strojenia tylko należy pamiętać aby podczas pomiarów odejść jak najdalej od promiennika ponieważ zmieniają się parametry.

Strojenie rozpoczynamy od pasma 20m czyli najdłuższy odcinek drutu. Proces strojenia odbywa się poprzez przycinanie długości tego odcinka i pomiarze na analizatorze antenowym. Jeśli pasmo 20m jest zestrojone przechodzimy do strojenia pasma 40m i tutaj do strojenia służy odcinek luźno zwisający o długości ok 50cm. Po dostrojeniu anteny na paśmie 40m możemy przejść do strojenia pasma 80m. Strojenie wykonujemy ostatnim odcinkiem drutu. Po zestrojeniu anteny na pasmo 80m dobrze jest sprawdzić jeszcze raz zestrojenie na pozostałych pasmach i skorygować je ponieważ jest możliwe delikatne rozstrojenie.

Antena pracuje wąsko na pasmie 80m oraz 40m ponieważ są tam zastosowane cewki skracające i powodują one zawężenie pasma pracy anteny ale korzystając ze skrzynki antenowej można na tej antenie pracować w całym zakresie tych pasm.

Na tej antenie jak do tej pory wykonałem ponad 2300 QSO w tym ponad 1300 emisją SSB.

mapka łączności SSB
https://photos.ap...BPJNwXUij6

widok powieszonej anteny
https://photos.ap...gxnJsHjZ18
SP9NSA dodał/a następującą grafiki:
endfed_-_schemat.png trafo.png

Edytowane przez SP9NSA dnia 16-08-2020 22:40
 
Przejdź do forum: